Optimalizace procesu


Proces je stěžejní téma tohoto oddílu.
POZOR, proces má své typické vlastnosti a přísnou strukturu! Pokud nebudou naplněny principy jednotlivých částí procesu, bude výsledek jen rozpačitý. I když všichni očekávají skvělé či špičkové výsledky.

Jakékoliv počínání kde očekáváme výsledky je proces!
Proto proces řešíme jak v oblasti hmotné, ale i v nehmotné - ve službě.

Z výše uvedeného vyplývá, že technický pracovník, který bude psát - tvořit procesy ve firmě (nejen výrobní postupy, ale i organizační dokumentaci), by měl/musí sám přirozeně rezonovat s celým tématem procesu. Mělo by pro něj být přirozeně vlastní procesní myšlení. Neboli - kdo se pohybuje ve sportu, zná výraz "srdcař". Stejně by měl mít tento člověk srdce spojené s procesem - to je pak typický procesní inženýr, který odvede pro firmu dobrou práci.


Podívejme se na proces blíže.
Obecný proces má 3 hlavní části + úplný začátek - záměr + úplné finále - "předvedení světu" jaké výsledky dává proces.

• Záměr je jednoznačně v teoretické rovině - odehrává se v mysli procesního inženýra a tím vše začíná.

• I. fáze je nejdůležitější, protože tady VŠECHNO musí být rozběhnuto - musí být naplánovány veškeré zdroje, včetně knowhow, včetně nasměrování lidského potenciálu. Tady se přelévá vše z mentální roviny, do praxe. A to ať do fyzické výstavby výrobní linky, anebo do tvorby dokumentace a organizačních směrnic třeba SJ ISO 9000. Samozřejmě i uvolnění finančních prostředků a vyřízení právních náležitostí, a dalších úředních nutností. POZOR! Pokud se tu na něco významného zapomene, v budoucnu přijde problém. Ať již s financemi, nebo třeba s opožděnou objednávkou dílu do stroje, který má dodací lhůty 4-5 měsíců!
Upozorním na to, že tohle nejsou kouzla, ani jasnovidectví! Je to jasný a bystrý rozhled a dobrá znalost principů procesu. Potom lze s velkou přesností predikovat užitečné výsledky!
Protože nějaká ta kostička do procesu v I. fázi chybí, je již jasné, že stroj nebude včas funkční a linka se komplet nemůže rozběhnout v požadovaném termínu! Tady vzniká velký problém již TEĎ!

V této fázi musí být jasné (téměř všem), jaké dílo vzniká. Nejen z informací na nástěnce.

• II. fáze je neméně důležitá, protože tady VŠECHNO musí být rozběhnuto - musí se tu na tuhle nosnou kostru nabalovat další a další části, aby se vytvořil funkční celek. Musí začít jednotlivé segmenty procesu postupně spolu fungovat. Tady stačí na základní bázi. Teď se přidává kabeláž, nebo díly, které budou hybateli (třeba si to představte imaginárně teoreticky na stavebnici).
Přidávají se stále menší a jemnější díly a spojují se veškeré segmenty výrobní linky dohromady. Je jich opravdu mnoho!
Dobré by bylo, kdyby se podařilo sehnat ten zapomenutý díl do stroje, který má dlouhé dodací lhůty!
Pomalu se ověřuje, jak segmenty výrobní linky spolu "komunikují". Kontrolují se správně zastrčené konektory. A zapomenuté mikro konektory. Optické kabely se ukládají do ochranných trubek...
Nyní už i ne úplně znalí procesních nuancí poznávají jakou linku tu odborníci staví. (ani se nemusí nikoho ptát)

• III. fáze je ze všech asi ta úplně nejdůležitější, protože tady musí být doladěno úplně všechno! Doladěno tak, že výrobní linka bude funkční dle původního záměru. Teď se musí propojit veškeré IT, nahrát a odladit firmware ve strojích a udělat upgrade. Tyto sw musí spolu komunikovat jak při řízení, tak při sběru dat. Musí být pracoviště vybavena informačními panely, všemi výstražnými polepy a signazlizací. Srovnávají se pásové dopravníky a seřizují úhly klesání a stoupání ... seřizují se otáčky ventilátorů ... všechno se čistí, nejen aby byl dojem co nejlepší, ale hlavně aby byla čistota pracovišť dle předpisu technologie... je to skutečně dlouhý seznam co je nutné finálně "naladit". Linka nabývá na robustnosti ve všech směrech!
Pokud teď přijde někdo a řekne, že by bylo lepší kdyby se tyto 2 pracoviště odsunuly o 6 m dál a tady daly na zem palety s něčím ... Je to už veliký problém!
Teď už nejde jen o to vzít "vidlák" napíchnout to a popojet. Jde tu o mnoho spojů, kabeláží a informačních spojení. Signalizace ... Možná i přesun odsávací roury se závěsy u stropu ... (zbytečné) zdržení 2-3 dny! Nebo třeba 12 dnů! Protože nebudou stačit pásové dopravníky. Každá změna v procesu teď stojí 10x tolik peněz než na začátku!
Už je definitivně jasné, že linka se v plánovaném termínu nerozběhne!
Je velmi nepravděpodobné, že by zrovna tento projekt měl 2-3-8 dní rezervu. To jsem ještě neslyšel.
Ale velmi často se projednává o kolik se odsune spuštění nové výroby. I NĚKOLIKRÁT!

• Předvedení díla. Samozřejmě jde o významnost takového projektu - jestli to bude za přítomnosti ředitele, nebo starosty a nebo nejvýznamnějších zákazníků ... PROČ?
Vždy když vznikne něco nové, je na co být pyšný!
Protože TOHLE dílo bude fungovat a bude mít přínos pro "naši fabriku". Vymysleli jsme něco, co bude přesnější, přinese úspory jak materiálu, tak energie, vyšší efektivitu - produktivitu práce a zákazníci už nebudou muset psát reklamace na "díl mimo toleranční meze".
Posunuli jsme se výš - jsme dokonalejší. TOHLE NÁS TĚŠÍ, proto se nebojíme to hrdě ukázat!

Až tady proces končí



Proces v časové ose


Všechny fáze procesu jsou stejně dlouhé. Tady se v mnoha případech chybuje.
Námitky, které často přicházejí, jsou, že ta II. fáze je nejnáročnější a tak musí trvat déle přeci. Na první pohled tam je kus logiky.
Ale není tomu tak.
Všechny fáze jsou stejně náročné.
Náročnost je jen v jiném směru. Z jiného úhlu pohledu. Je to hodně relativní pocit, který máme.
DŮLEŽITÉ JSOU SAMOZŘEJMĚ VŠECHNY FÁZE NAPROSTO STEJNĚ!

Jak tedy tyto disproporce v náročnosti, či pracnosti dovážit?
Nejlepší cesta se ukazuje v dovážení intenzity práce - tedy množství odborných pracovníků/firem na vznikajícím díle + množství odpracovaných hodin + erudice odborníků.
Pokud v přípravné fázi nebylo věnováno dostatek pozornosti plánování zdrojů (ALESPOŇ finance + lidi + čas) je teď v průběhu projektu dělat změny velmi náročné a ztrátové. Vždycky musejí vzniknou ztráty!
I časové ztráty organizací dodatečných zajišťování materiálu a prodloužení doby "pohotovosti" pro některé firmy je ztráta A MUSÍ SE POČÍTAT.



Jednotlivá pracoviště výrobní linky (procesu)


Optimálně postavená linka musí mít nutně zoptimalizované každé pracoviště.
Uvědomme si, že jen na procesně správně uspořádaném pracovišti může pracovník podávat největší možný výkon podle teoretických propočtů - vycházejících ze strojních výkonů, ergonometrie pracoviště a zaškolení pracovníka/ů (ve všech směnách).
Výhoda tohoto pracoviště je pak především v tom, že nezpůsobí úzké místo ve výrobním procesu a ve sledu procesních kroků bude mít charakter "plynulý tok".
Pak zoptimalizovaný celý výrobní proces je takový, kde všechna pracoviště fungují maximálně efektivně, netvoří úzké místo (bottle neck) a produkují požadované množství bezchybných dílů. Takový proces je maximálně efektivní a předpokládá se, že bude přinášet maximální přidanou hodnotu firmě.



Důležité upozornění:
Mít na 100% běžící proces pod kontrolou není možné. Oficiálně v propagačních letácích ano. Reálně však ne.
Důležité je dlouhodobě se blížit k číslu 90 - 93%.
Jak toto kvantifikovat a podle jaké metodiky je další velké téma, které teď odložím bokem.

SAMOZŘEJMĚ, že po spuštění výroby na nově postavené lince JE NUTNÉ sledovat dostatečné množství správně zvolených parametrů a vyhodnocovat je nejméně na týdenní bázi! Pak teprve je možné uvidět slabiny procesu výrobní linky.
Toto je práce procesního inženýra, technologů, servisního týmu a dalších odborností!

Vyladit proces není o lidech kteří na lince pracují! Je to téma funkčnosti přístrojů, strojů, zařízení a jejich spolupráce! Toto je ve firmách obvykle vyhodnoceno špatně. Proto je potřeba, aby procesní inženýr, technolog a řízení jakosti dlouhodobě sledovali efektivitu chodu výrobní linky. Alespoň výpadky - neplánované odstávky - poruchy - havárie.
TOTO JE CESTA ODLAĎOVÁNÍ VÝROBNÍHO PROCESU. TOTO JE CESTA K DOKONALOSTI

VELMI DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Před stavbou procesů je potřeba pochopit principy obecného procesu!
Pochopit znamená nepoutat se k zadanému tématu, ALE k základním stavebním kamenům, které tvoří obecný funkční proces!

Opět připomínám, že se je zcestné při výkladu tématu procesu reagovat "my to máme jiné ... tohle se nás netýká ... my máme tak speciální problémy, že to je složitější než nějaké rohlíky...
Není možné uvádět tisíce příkladů z různých oborů kde funguje proces - pro každou operaci!

S pochopením principů jak běží VŠECHNY 3 FÁZE PROCESU, je možné následně VE KTERÉMKOLI OBORU uvidět, které podfáze procesu jsou naladěny a naopak - které nebudou fungovat. Protože prostě nemohou fungovat!

PROCES JE VŽDY KONTINUÁLNÍ TOK ÚKONŮ. PROCES FUNGUJE JEN TEHDY, POKUD SE TOK NEPŘERUŠÍ!




Čím od/ladit proces? Jak jít k dokonalosti?

Dobrý nástroj je ladicí smyčka D-M-A-I-C *1). Pokud s ní technický kádr umí pracovat intuitivně, je to výborné. Ovšem ve firmě je potřeba mít vždycky nějaké zápisy pro zmapování situace v provozu *2). Současně pro vyhodnocení efektivity výroby je nutné mít právě dostatečné množství podkladů! Tedy jen intuitivně bez zápisů to nepůjde.
Druhá možnost, která v sobě vlastně spojuje nástroje které je potřeba pro takovou činnost je 8D report *1). Tento nástroj je obecně ve světě uznávaný jako dostatečně silný a průkazný pro ladění vzniklých problémů v provozu. Je asi samozřejmé, že bude nutné veškeré činnosti provádět pečlivě a úplně zaznamenávat, jaká opatření byla provedena ve kterém ladicím kroku. Za několik měsíců mají tyto informace cenu zlata.


Pokud máte s procesy nějaký záměr a chcete, aby celý proces běžel jak má - ozvěte se. Dohodneme se na spolupráci.

Rozumím, že takto teoreticky popsaný proces vypadá hezky a jednoduše. Ano ... ale praxe je úplně jiná.
Stačí však nominovat 2-3 šikovné kolegy z firmy, kteří jsou schopní teorii překlopit do reality a pak už se dílo začne hýbat kupředu.

Nakonec všichni vynálezci šli po cestě od myšlenky - k praktickému výsledku. Ať už šlo o lis na víno, přes ruchadlo, parní stroj, žárovku, ... transformátor, tepelné čerpadlo ... až k Webbovu vesmírnému dalekohledu.
Po staletí stále stejný postup. Tedy určitě bude fungovat i v 21. století, kdy denně nad námi krouží mnoho družic.


----------------------------
*1)     viz slovníček odborných výrazů
*2)     viz kapitola PROVOZ na těchto stránkách




2012-2022 © www.efektivniprocesy.cz , tel.: 777614241, e-mail: efektivniprocesy@seznam.cz, by fvB