Programy pro stroje ve výrobě


V 21. století má už téměř každá firma nějaký stoj, který má minimálně čip a program, který řídí jeho činnost. Je to samozřejmě stroj, který pracuje téměř bez únavy a podává výtečné výsledky. Proto ho firma má.
Nejmodernější stroje mají celý počítač včetně moderního a obsáhlého software, který je možné dálkově ovládat ... Tady už je potřeba aby obsluha byla skutečně dobře vycvičená a mohla takový moderní stroj správně a bezchybně ovládat. Aby tak mohla využít takto sofistikovaný stroj!

Odladění/naladění software, které mají dnešní CNC stroje patří k velmi významným zjednodušovacím úkolům ve firmách!
Zpravidla stěžejní úkol je to pro programátora, nebo přípraváře výroby. Tito chystají program pro stroj (vrtačka, lis, řezačka, svářečka, lepička ... ohýbačka, vypalovačka aj.). I když nové – moderní stroje mají už v sobě zabudované základní ladicí rutiny, lidský zásah je vždy vhodný/nutný a dokáže potřebný čas k opracování materiálu zredukovat ještě třeba o 5 - 20%.

Co je ovšem vždy důležité znát - okolní operace a technologie, aby se nestávalo, že sice precizní odladění programu uspoří nějaký čas, ale není již brán zřetel na dokončené technologie - předchozí! Je nutné mít neustále na mysli, jak vypadá CELÝ VÝROBNÍ PROCES! Opět jsme u slova proces.
Bylo již mnohokrát diskutováno, jak řešit situace, kdy přípravář opět nepodchytí, že na výrobku bylo v předchozí operaci udělána operace, která změnila tvar oblasti a na pracovišti pak při najetí nástroje na pozici došlo k poškození nástroje. Mnohdy velmi drahého a nedostatkového, anebo dokonce došlo k poškození celé nástrojové hlavy stroje! COŽ JE JIŽ ZNAČNÁ ŠKODA!
(předpokládejme, že vlastní odladění délky opracované dráhy na výrobku je uděláno opravdu dobře)

Vždy se ale dlouze diskutuje předávání důležitých informací - kdo co komu měl na které směně kdy říci. Co sdělil a na co už zapomněl! (protože musí běžet dělat další program...)
Je hloupé si komplikovaně sdělovat, že se opět jede AR-620ka podle sw 6504 - žádná změna!
Ale neříct si, že se jede AR-620ka s novým software 6504X a je potřeba najíždět ho po krocích - viz dočasná instrukce XYZ-88-33-99 ze dne 17.6.2020, platnost do 18.6.2020! JE JEŠTĚ HLOUPĚJŠÍ!
V dnešní uspěchané době je potřeba EFEKTIVNĚ KOMUNIKOVAT!


Jak nastavit komunikační proces?

Vždy doporučuji vytvořit proces, který tyto stavy/situace dobře ošetří! (viz oddíl optimalizace procesu)
Tady by se však jednalo o ten proces nehmotný - tedy řešení informací a signálů. Což je maličko obtížnější téma než řešení hmotných procesů, ale i nehmotné/imaginární procesy jsou v našem životě. A v 21. století jsou více a více významné!!! Již málokde někdo dojde s děrným štítkem s předtiskem výrobní operace a propiskou dopsanými dalšími podrobnostmi!
Nehmotné začíná opravdu velmi nabývat na významu! Proto se musíme naučit efektivně pracovat s nehmotou.

Pokud je ve firmě funkční SJ ISO 9000, má vrstvu řídících dokumentů pro výrobu. Takže existuje dost možností, kam přidat dokument řízení (inženýrské) změny a tam vřadit nový dokument "předávání nové informace do výrobní linky". A může jich být více - různé pro konkrétní stroj.
Tyto dokumenty musejí obsahovat minimálně tyto informace:
• autora - kdo dokument vytvořil
• datum platnosti - od kdy ... do kdy platí
• rozsah působení - která dílna a pracoviště s touto informací budou pracovat
• zákazník/výroba - kterých zakázek se tato změna týká
• zodpovědnost za správné předání - kdo je zodpovědný a jaký je zvolen signál, že informace je předána (i zpětná vazba)
• blokace - jak je možné zablokovat výrobu, když nebude inženýrská změna přijata na pracovišti
Takto může být proces již životaschopný!

Dále platí co je popsáno v oddíle optimalizace procesu - celý proces bude potřeba odladit s časem - asi nástrojem "ladicí smyčka D-M-A-I-C" který po 3-4 průběhu už dává velmi slušnou spolehlivost.
Jak jsem psal výše - protože se tu pracuje s poměrně drahým zařízením, a je tu vysoká přidaná hodnota, je tudíž zájem o co největší vytížení tohoto zařízení... proto by měl být tento proces upřednostněn a pečlivě sledován!


Vyhodnocení optimalizace programu

V moderní firmě by měl být zájem znát jak efektivně procesy běží. Systém jakosti toto vyžaduje a jsou k tomu statistické metody...
Pokud se dělal zásah na sw, bylo to jistě proto, že vznikla potřeba jej zoptimalizovat - zvýšit efektivitu! Proto je správné toto vyhodnotit!
Vyhodnocení může probíhat buď v testovacích časových bodech a při porovnání s naměřenými historickými daty se vypočítá navýšení efektivity.
NEBO
Se pokračuje dál ve sběru dat parametrů výroby a z toku dat je vidět rozdíl. Ten je možné vyjádřit v číslech, nebo graficky. Podle možností firmy...
Je to docela snadné.

Chtěl bych tu připomenout mnohokrát opakovanou zásadu - KDO NEMĚŘÍ, NEMŮŽE ZLEPŠOVAT. Z tohoto příkladu je zřejmé proč.





2012-2022 © www.efektivniprocesy.cz , tel.: 777614241, e-mail: efektivniprocesy@seznam.cz, by fvB